İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı'na başvurabilmek için adayların, 2017 - YGS puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üzeri puan almış olması yeterlidir.

Adaylar, 25 Ağustos - 07 Eylül 2017 tarihleri arasında Tepekent Yerleşkesine mesai gün ve saatleri içinde bizzat gelerek veya  www.arel.edu.tr / ozelyetenek.arel.edu.tr adresi üzerinden on-line ön kayıt formunu doldurarak sınav kaydı yaptırabilirler. 

Sınav için ayrıca harç ödenmez.

Tepekent Yerleşkesine bizzat gelerek başvuru yapacak adaylar için;

 1. 2017 yılına ait YGS sonuç belgesinin aslı veya fotokopisi.
 2. 2 adet vesikalık fotoğraf.
 3. Girmek istediği bölümleri belirten başvuru formunu doldurmaları,
 4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (T.C. kimlik numaralı) gereklidir.

On-line başvuru yapacak adayların başvuru işlemleri:

 1. Başvuru formunuzu doldurup onaylayınız,
 2. Vesikalık Fotoğrafınızı sisteme aktarınız,
 3. 2017 yılına ait en yüksek YGS puanınızın tamamı sisteme girilmeli,
 4. Sınava Giriş Kartı basılmalıdır.

2017 Yılı Özel Yetenek Sınavı’na girmek için başvuracak engelli adayların (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla sınav başvurusunda bulunabilirler. YGS puanları değerlendirmeye katılmaz.

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ait özel yetenek programlarının eğitim aşamaları görsel yetiye dayalı olduğundan, görme kaybı oranı yüzde kırk ve üzerinde olan Görme Engelli adaylar Güzel Sanatlar Fakültesi özel yetenek programlarına başvuramazlar.

Özel Yetenek Sınavı, 08 Eylül 2017, Cuma günü saat 13.30’da İstanbul Arel Üniversitesi Sefaköy Yerleşkesinde yapılacaktır.

Başvuru ve sınav ile ilgili bilgiler Fakültemizden öğrenilebileceği gibi www.arel.edu.tr veya ozelyetenek.arel.edu.tr internet adresimizden de takip edilebilir.

Sınav sonuçlarının adaylara bildirilmesiyle kesin kayıt hakkı kazanan adaylar, 15 Eylül 2017 tarihine kadar kesin kayıt yaptırabilirler. 

Özel Yetenek Sınavı adayın, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yapısını oluşturan programlara olan ilgisini ve bu konudaki yeteneğini ölçmeyi hedeflemektedir. Sınavda, adaylardan hayalden ve/veya bir objeye bakarak bir kompozisyon çizmeleri istenecektir.

Sınav biçimi, konusu ve süresi, sınav günü sınav jürisi tarafından belirlenir. Adaylara sınav kâğıdı Fakülte tarafından verilecektir.

İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi;

 • Grafik Tasarımı Bölümü,
 • Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nden oluşmaktadır.
Grafik Tasarımı 31
Grafik Tasarımı (Tam Burslu) 3
Moda ve Tekstil Tasarımı 31
Moda ve Tekstil Tasarımı (Tam Burslu) 3
 • Özel Yetenek Sınavı’na giren, sınavda başarılı olup kesin kaydını yaptıran her öğrenciye %50 oranında Sanata ve Yeteneğe Destek Bursu verilir.

 • Birden fazla burs ve indirim almaya hak kazanan öğrenci, kapsam olarak en yüksek olanından yararlanır.

Bursların devamı için herhangi bir koşul yoktur. Kazanılan burs, lisans öğretimi süresince (4 yıl) genel not ortalamasına bağlı olmaksızın devam eder. Daha ayrıntılı bilgiye www.arel.edu.tr adresi üzerinden, Mali İşler Daire Başkanlığı sayfasından ulaşılabilir.

Öğrencilerimiz, Tepekent Yerleşkesinde yer alan, üniversitemize ait ve her biri ortak kullanımlı havuza sahip Villa Yurtlar sadece öğrencilerimizin kullanımına ve konaklamasına ayrılmıştır. Kız ve erkek öğrenci yurtları ayrı bölgelerde yer almaktadır. Villa Yurtlarda 1, 2 ve 3 kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır. Yurt hizmetinden yararlanan öğrencilerimizin ulaşımlarını sağlamak için her gün ve belirlenmiş saatlerde servis olanağı mevcuttur. Yurtlarla ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.arel.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

2017 – 2018 Öğretim Yılı yıllık öğrenim ücreti ve ödeme seçenekleri hakkındaki bilgilere, www.arel.edu.tr adresi üzerinden, Mali İşler Daire Başkanlığı sayfasından ulaşılabilir.

Güzel Sanatlar Fakültemizde Hazırlık Sınıfı yoktur. İngilizce Hazırlık programı isteğe bağlıdır.

Güzel Sanatlar Fakültemizin eğitim dili Türkçe’dir. Öğrencilerimizin yabancı dil seviyeleri belirlenmekte ve bölüm programlarında ağırlıklı olarak yabancı dil eğitimi verilmektedir.

Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı ile ilgili bilgiler ve duyurular www.arel.edu.tr - ozelyetenek.arel.edu.tr  internet adresinden veya aşağıda verilmiş telefondan öğrenilebilir.

ADRES

Tepekent Yerleşkesi: Türkoba Mahallesi Erguvan Sokak No:26 / K 34357 Tepekent - Büyükçekmece, İstanbul - Türkiye
   
Sefaköy Yerleşkesi: Kemalpaşa Mahallesi, Halkalı Caddesi No:101 34295 Sefaköy - Küçükçekmece, İstanbul - Türkiye

 

Özel Yetenek Sınavı Bilgi Hattı:    0850 850 2735 - AREL
Faks:    +90 212 860 04 81