Menü
İstanbul Arel Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Özel Yetenek Sınavı

Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sıkça Sorulan Soruları aşağıdaki gibidir.


İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı'na başvurabilmek için adayların, 2019 YKS (TYT) sınavından en az 150 ve üzeri puan almış olması yeterlidir.

Adaylar, 26 Ağustos – 04 Eylül 2019 tarihleri arasında Kemal Gözükara (Tepekent) Yerleşkesine mesai gün ve saatleri içinde bizzat gelerek veya  www.arel.edu.tr /ozelyetenek.arel.edu.tr adresi üzerinden on-line ön kayıt formunu doldurarak sınav kaydı yaptırabilirler. 

Sınav için ayrıca harç ödenmez.

Kemal Gözükara (Tepekent) Yerleşkesine bizzat gelerek başvuru yapacak adaylar için;

 1. Girmek istediği bölümü belirten ön kayıt formu (ön kayıt esnasında temin edilecek)
 2. 2019 YKS (TYT) sonuç belgesinin internet çıktısı
 3. Nüfus Cüzdanı fotokopisi (T.C. kimlik numaralı)
 4. 2 adet vesikalık fotoğraf

On-Line başvuru yapacak adayların başvuru işlemleri için;

 1. Başvuru formunu eksiksiz doldurunuz.
 2. Vesikalık fotoğrafınızı sisteme aktarınız.
 3. 2019 yılına ait YKS (TYT) puanınızın tamamını sisteme giriniz.
 4. Başvuru formunu onaylayınız.
 5. Sınava Giriş Kartınızı basınız.

2019 Yılı Özel Yetenek Sınavı’na girmek için başvuracak engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla sınav başvurusunda bulunabilirler. YKS (TYT) puanları değerlendirmeye katılmaz.

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ait özel yetenek programlarının eğitim aşamaları görsel yetiye dayalı olduğundan, görme kaybı oranı % 40 (yüzde kırk) ve üzerinde olan Görme Engelli adaylar Güzel Sanatlar Fakültesi özel yetenek programlarına başvuramazlar.

Özel Yetenek Sınavı, 05 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30da İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kemal Gözükara (Tepekent) Yerleşkesinde yapılacaktır.

Sınava katılacak adaylar için sınav günü saat 12.00’da Sefaköy Yerleşkesi ve Beylikdüzü / TÜYAP’tan Kemal Gözükara Yerleşkesine (Tepekent) servis olanağı sağlanacaktır.

Başvuru ve sınav ile ilgili bilgiler Fakültemizden öğrenilebileceği gibi www.arel.edu.tr veya ozelyetenek.arel.edu.tr internet adresimizden de takip edilebilir.

Sınav sonuçlarının açıklandığına dair bilginin adaylara bildirilmesiyle;

 • ASIL LİSTEDEN kayıt hakkı kazanan adaylar kesin kayıtlarını, 09, 10, 11, 12, 13 Eylül 2019 tarihlerinde
 • YEDEK LİSTEDEN kayıt hakkı kazanan adaylar kesin kayıtlarını, 16, 17, 18, 19, 20 Eylül 2019 tarihlerinde ve kontenjan dâhilinde,

Sefaköy Yerleşkesi veya Kemal Gözükara (Tepekent) Yerleşkesi ÖĞRENCİ İŞLERİ OFİSİ’nde
yaptırabilirler.

Özel Yetenek Sınavı adayın, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yapısını oluşturan programlara olan ilgisini ve bu konudaki yeteneğini ölçmeyi hedeflemektedir. Sınavda, adaylardan hayalden ve/veya bir objeye bakarak 50 X 70 cm. boyutlarındaki kâğıda bir kompozisyon çizmeleri istenecektir.

Sınav biçimi, konusu ve süresi, sınav günü sınav jürisi tarafından belirlenir. Adaylara sınav kâğıdı Fakülte tarafından verilecektir.

İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi;

 • Grafik Tasarımı Bölümü,
 • Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nden oluşmaktadır.
 • Grafik Tasarımı Bölümü / 24
 • Engelli Aday 2 (Genel kontenjan içinde)
 • Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü / 24
 • Engelli Aday 2 (Genel kontenjan içinde)
 • Özel Yetenek Sınavı’na giren, sınavda başarılı olup kesin kaydını yaptıran öğrencilere, sınavda gösterdikleri başarı durumlarına göre %75’ e varan Sanata Destek Bursu verilir.
 • Birden fazla burs ve / veya indirim almaya hak kazanan öğrenci, kapsam olarak en yüksek olanından yararlanır.
 • Kazanılan burs lisans öğrenimi boyunca geçerlidir.
 • Daha ayrıntılı bilgiye www.arel.edu.tr adresi üzerinden, Mali İşler Daire Başkanlığı sayfasından ulaşılabilir.

Öğrencilerimiz, Tepekent Yerleşkesinde yer alan, üniversitemize ait ve her biri ortak kullanımlı havuza sahip Villa Yurtlar sadece öğrencilerimizin kullanımına ve konaklamasına ayrılmıştır. Kız ve erkek öğrenci yurtları ayrı bölgelerde yer almaktadır. Villa Yurtlarda 1, 2 ve 3 kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır. Yurt hizmetinden yararlanan öğrencilerimizin ulaşımlarını sağlamak için her gün ve belirlenmiş saatlerde servis olanağı mevcuttur. Yurtlarla ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.arel.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

2019 – 2020 Öğretim Yılı yıllık öğrenim ücreti ve ödeme seçenekleri hakkındaki bilgilere www.arel.edu.tr adresi üzerinden, Mali İşler Daire Başkanlığı sayfasından ulaşılabilir.

Güzel Sanatlar Fakültemizde Hazırlık Sınıfı yoktur. İngilizce Hazırlık programı isteğe bağlıdır.

Güzel Sanatlar Fakültemizin eğitim dili Türkçe’dir. Öğrencilerimizin yabancı dil seviyeleri belirlenmekte ve bölüm programlarında ağırlıklı olarak yabancı dil eğitimi verilmektedir.

Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı ile ilgili bilgiler ve duyurular www.arel.edu.tr / ozelyetenek.arel.edu.tr internet adresinden veya aşağıda verilmiş telefondan öğrenilebilir.

ADRES

Kemal Gözükara (Tepekent) Yerleşkesi: Türkoba Mahallesi Erguvan Sokak No:26 / K 34537 Tepekent – Büyükçekmece, İstanbul-Türkiye
Sefaköy Yerleşkesi: Kemalpaşa Mahallesi, Halkalı Caddesi No:101 34295 Sefaköy – Küçükçekmece, İstanbul Türkiye

Özel Yetenek Sınavı Bilgi Hattı: 0850 850 27 35

Faks: + 90 212 860 04 81